Rothenberger-sk.sk
akcia Rothenberger

Kamery v zariadeniach budov a mimo nich

Dnes neexistuje povolanie, v ktorom by technika nepomáhala, a preto je znalosť aplikácia noviniek nevyhnutná, no minimálne sa odporúča, ak chceme spokojných zákazníkov. Ako môžu kamery pomôcť stavebnému inžinierovi?

kamery-v-zariadeniach-budov-a-mimo-nich

Kamery, ktoré do istej miery súvisia so službami v budovách, možno rozdeliť do troch hlavných skupín s objasnením, že serióznejšie systémy ďaleko presahujú použitie v budovách. Samozrejme v rámci týchto skupín by sa zariadenia dali ďalej triediť podľa kvality obrazového rozšírenia kamier, či využitia možností výpočtovej techniky. V každom prípade je fakt, že dnes už zoženieme len kamery s farebným displejom a na fotenie a natáčanie videí je vhodné každé zariadenie.

Jednoduché kamery

Základnou kategóriou sú zariadenia, ktoré sa primárne používajú na kontrolu stiesnených alebo uzavretých priestorov, aby sa pripravili na danú úlohu. Čiže striktne pomáhajú riešiť danú situáciu, robiť určitú prácu. Obrázky a videá sa samozrejme dajú uložiť, no ich kvalita vo všeobecnosti nie je vhodná na ďalšie spracovanie. Veľkosť testovacieho priestoru je vzhľadom na výkon osvetlenia skromná. Priemer hlavy kamery sa môže meniť od 10 do 20 mm. Tieto zariadenia sú zvyčajne dlhé 1,5 až 3 metre, tzv. k dispozícii je kábel kamery s ,,husím krkom“, ktorý možno predĺžiť až na 5 metrov v závislosti od modelu. Stavební inžinieri sa pohybujú nad zaveseným stropom, za sadrokartónom, pod vaňou, v inštalačných otvoroch, kotloch atď., pozerajú na ne. V mnohých prípadoch môžete nahradiť ďalšiu osobu, čím používateľovi ušetríte čas a peniaze.


Videoinšpekčná kamera

Tie zložitejšie (stredné) zariadenia – tzv. push-in kamery – svojim užívateľom okrem obrazových a video záznamov, poskytujú široké možnosti spracovania obrazu (titulky obrazu, značenie, vylepšenie obrazu) a možnosť tvorby reportov. Hlavy kamier majú zvyčajne priemer 25, 30, 40 mm s pevnou hĺbkou ostrosti (ostrý obraz všade v určitom rozsahu veľkostí) a nastaviteľným jasom, samozrejme s vodotesnosťou 0,5 až 10 bar, v závislosti od aplikácie. Najnovšie modely už poskytujú HD kvalitu obrazu, ktorá umožňuje zvýrazniť a vystrihnúť najmenšie detaily z digitálnych záznamov a previesť snímku z videonahrávok na fotografiu. Tieto kamery sa najčastejšie používajú na kontrolu kanalizácie a iných potrubných systémov, od ochrany proti upchávaniu cez ventilačnú techniku až po kontrolu položených inžinierskych sietí.

Dĺžka kábla kamery je vždy dôležitým faktorom pri kúpe. Kamery sú konštruované so sklolaminátovou stopkou, na konci ktorej je umiestnená hlava kamery. Možnosti testu sú určené dĺžkou a priemerom kábla, veľkosťou a jasom hlavy kamery spomenutej vyššie. Typicky je možné testovať rúry s priemerom 35 až 100 mm a hlavou priemerom 25 mm, rúry 63 až 150 mm a hlavou priemerom 30 a rúry s hlavou priemerom 100 až 300 mm až 40 až do dĺžky 100 m.

Kontrola odtoku pomocou videoinspekcnej kamery
Obr. č. 6. Kontrola odtoku pomocou videoinšpekčnej kamery

Vo vnútri bytu sa kamery používajú vo vzdialenosti 5 až 25 metrov a v potrubiach do priemeru 110 mm, väčšinou na detekciu trhlín, upchatí, deformácií a defektov gumových krúžkov. Pri používaní kamier je vždy dôležité otáčať sa v lakťoch, najmä o 90°. Existujú aj sústružnícke, tzv. dizajn pohyblivých hláv, tu však táto schopnosť okrem toho, že je veľmi drahá, zužuje použiteľnosť. Bežnou praxou u dodávateľov plynu je napríklad používanie kamier s pohyblivou hlavou. Pred plynomerom rozložia systém a pristrčia kameru až k meraču. Môžu tak zistiť, či užívateľ neodoberá plyn nelegálne.

Vďaka pevnej hĺbke ostrosti vidia kamery ostro len v určitom rozsahu veľkosti a v tejto kategórii a v rozsahu veľkostí majú iba digitálny zoom. To určuje veľkosť použitého potrubia pri výbere.

Napríklad pri hlavici s priemerom 25 od 35 mm do 100 mm je povrch trubíc dobre viditeľný a skúmateľný (pri väčších veľkostiach je potrebné použiť odporúčané rozmery na hlavice, aby bola os hlavice kamery vždy blízko k stredovej línii trubice). Hlava tejto veľkosti má totiž dostatočný jas na to, aby bol povrch viditeľný, ukázal jeho ostrý a krásny obraz a zviditeľnil praskliny a poškodenia – pretože nechceme len hľadať veľkú dieru a veľké predmety našou kamerou. Ak používate kameru mimo rozmerov udávaných výrobcom, neuvidíte drobné chyby spôsobené nedostatočným osvetlením.

Všetkým skúškam musí samozrejme predchádzať dôkladné vyčistenie vedenia (vysokotlakovým čističom). Pri hľadaní upchatia treba zo systému odstrániť odpadovú vodu, inak kamera neukáže spracovateľný obraz.

Modulárny dizajn

Niektorí výrobcovia ponúkajú kamery, ktoré je možné zostaviť do modulárneho systému a je možné ich dodatočne namontovať. Základná kamera je vhodná na skúmanie sifónu pod vaňou jednoduchým modulom ,,husí krk“ a ďalším modulom na skúmanie potrubia priemeru 100 mm do dĺžky 22 m. Dá sa pripojiť aj k základnej jednotke s kamerovým modulom s vysielačom signálu a voliteľným modulom na vyhľadávanie signálu. Okrem kamerovej revízie sa tak dá zistiť aj stopa vedenia, presné miesto poruchy a hĺbka pod zemou pomocou hlavy kamery. Rovnakú metódu možno použiť na nájdenie presného miesta zapchatia alebo na vytvorenie mapy trasy.

kamery-v-zariadeniach-budov-a-mimo-nich-2

Komunikácia

Moderné kamery už aplikujú súčasné výrobky: štandardne sú vybavené dotykovým displejom, ukladajú na SD kartu zaznamenané záznamy – obrázok, video, ktoré sú dokonca vysielané cez Wi-Fi alebo bluetooth pripojenie. K nahrávkam a titulkom môžete pridať hlasové poznámky a označiť obrázky. Rámy z videií je možné orezať. Pomocou týchto obrázkov je možné vytvoriť a odovzdať zákazníkovi napríklad pomenované zostavy s hlavičkami.

V mnohých prípadoch môžu kamery okrem podpory našej práce pomôcť aj pri riešení následných sťažností, keďže vieme vyhotoviť záznamy založené na dôkazoch, ktoré vieme v prípade potreby archivovať a vyhľadať.

,,Samohybné“ kamery

Tretia veľká skupina samohybných kamier má úplne iný rozmer ako svojimi znalosťami, tak aj cenovou úrovňou. Z toho vyplýva, že sa používajú v potrubiach väčších ako 110 mm, t. j. uličných potrubiach. Po položení potrubného systému skontrolujú úroveň sklonu, aby zistili, či je odchýlka 2 promile, či je v potrubí kontrakcia, či nie je niekde preliačené, či je rozmer potrubia správny o celej dĺžke potrubia atď. Tieto kamery sú navádzané na diaľku ako diaľkovo ovládané auto vo vnútri potrubia. Môžete tiež použiť laserový lúč na meranie kruhovitosti a použiť počítačový softvér na vytvorenie systémovej mapy a správy o celom systéme. Tieto zariadenia už zvyčajne používajú správcovia a stavitelia kanalizačných sietí.

Úvahy o nákupe

Ako vidíte z vyššie uvedeného, kameru sa oplatí vyberať a kupovať predovšetkým na základe očakávaného použitia.

Ak už máte nové zariadenie využite jeho potenciál! Používajte aplikácie, ktoré je možné stiahnuť do smartfónov – pomocné programy, funkcie protokolovania.

Ďalším dôležitým hľadiskom je, či je možné zariadenie prevádzkovať dlhšiu dobu bez ohľadu na sieťové napájanie. Aký mobilný prístroj, nezávislý od zdroja energie, môže byť podľa dnešných slov populárny? Nie je vhodné zvoliť riešenie na báze tužkových bateriek, ale radšej systém napájania cez akumulátory.

Lepšie kamery poskytujú 8-12 hodín prevádzky s relatívne krátkym nabíjaním (30-50 min.). Tieto nové systémy Li-lon batérií s napätím najmenej 18V teraz poskytujú nezávislú prevádzku nezávislú od siete. Stále sa oplatí skontrolovať, akým batériovým systémom je zariadenia, ktoré si chcete vybrať, vybavené.

Mám už v mojom prípade iné batériové zariadenia od tohto výrobcu. Sú batériové systémy navzájom kompatibilné? Ak sú batérie medzi strojmi zameniteľné, možno z dlhodobého hľadiska dosiahnuť značné úspory a používateľ sa môže cítiť vysoko komfortne, pretože jeho batéria bude vždy nabitá. Tým pádom nie je potrebné mrhať drahocenným časom potrebným na prácu.

Bezdrôtové stroje majú množstvo výhod: profesionáli sú pripravení okamžite vyraziť, bez problémov so zasahovaním do káblov, napájania a rizika nehôd. S novými akumulátorovými strojmi ROTHENBERGER budú mechanici a servisní technici v budúcnosti pri čistení rúr, závitovaní, ohýbaní, rezaní a odsávaní chladiacich a klimatizačných systémov, nezávislí od napájania.

Kontaktujte nás a naši technici vám radi poradia, stroje predvedú a pomôžu navrhnúť správne technické riešenie. Volajte na 02/60103721 alebo píšte na ant@ant.sk.

Autor: Rothenberger Kft.; Zoltán Rácz - obchodný riaditeľ

Zdroj: RÁCZ Zoltán, 2022, Kamery v zariadeniach budov a mimo nich, In: Plynár-vodár-kúrenár + klimatizácia; ISSN 1335-9614, roč. 20., č. 01/2022, s. 35-37.

Klauke spojovací materiál pre elektrikárov

Kontaktujte nás

Autorizovaný distribútor pre Slovenskú republiku ant s.r.o.. Kontaktujte nás a poradíme vám s výberom krimpovačky, nožníc, dierovačov či spojovacieho materiálu Klauke.

ant s.r.o.
Potrubárske a inštalatérske náradie


Staré grunty 17/a, 841 04 Bratislava
0945 458 824
ant@ant.sk